İşsizlik, İşçilik, İşveren Yalanı

İşsizlik Kötü müdür?

Modern çağda iş- işçilik ve işsizlik kavramları içleri değiştirilerek kullanılmaktadır. Değişen teknolojik koşullar, yapay zekanın belli aşamalara gelmesi, insanının yaptığı temel bazı hesaplamaları ve fiziksel işleri yapabilir olması ilk önce bilek gücü ile motor fonksiyonlarla yapılan ve/veya temel bazı hesaplamalar içeren bazı işleri makinanın yapabileceğini göstermektedir. Bu durumda birçok insan işsiz kalacak demektir.

Kademeli olarak yapay zeka geliştikçe doğru orantılı olarak kalifiye işleri yapanlar da yavaş yavaş işsiz kalacaktır. Ben burada ilk aşama olan temel işleri yapan insanların işsizliğini konu alacağım. İşsizlik kötü müdür? Hayır değildir. Şöyle açıklayayım:

Bize işsizliğin kötü olduğu, tembelliğin zavallılık olduğu öğretildi. Bu kavramlar anlamını yitirdi. İyi eğitimi, parayı, temel ihtiyaçları herkese ulaştırabildiğimiz bir sistemde işsizlik kötü değil bir avantajdır. Şöyle ki tüm bu ihtiyaçları kazanan insan mecbur olduğu için bir işe girmeyecek, istediği şeyle uğraşacak, iş yerindeki patronunun vizyonu içinde dar alanlarda düşünmek yerine boş zamanının verdiği imkanlarla yapmak istediği çalışmalara, düşüncelere yönlenecektir. Toplumda yeni icat, yeni buluş sayısı artacaktır. Newton’un yer çekimini karantina altında bulduğunu biliyor musunuz? Peki Newton bir bankada memur olarak çalışsa (Einstein bir istisnadır.) yerçekimini bulabilir miydi? Tartışılır. Ya da picasso dil öğretmeni olsa o muhteşem eserler yapılabilir miydi? Burada eğitim, para, temel ihtiyaçları diğer insanlatla eşit şekildr sağlanan insan pek tabi entellektüel seviyesi doğrultusunda çok faydalı şeyler yapabilir.

Peki bu isteniyor mu? Maalesef hayır. Küresel patronlar sömürü düzeninin devamını kendi iktidarları için istemekte. Ancak insanlık bir dönemin kapısına geldi. Bu mevcut sistemin daha fazla sürmesi mümkün değil.

Dünya ne kadar daha aç kalacak? Kaç insan daha işsizlikten dolayı intihar edecek? Bu toplumsal olay bir doğal dinamiktir. Ve sonunda bİr değişim gerçekleşecektir. İnsanlık çok faydalı işler yapma dönemlerine geri dönecektir. Geçmişe göre tek bir farkla. Artık kendisi ile yarışan bir yapay zeka olacaktır ve zaten bu yeni çağın başlangıç aşamalarında başlayacak yeni yer kapma oyunu makina ve insan arasında olacaktır. Ve bunun seyri makinanın zeka seviyesi ile ilintili olacaktır.

Makina, İnsanı zeka olarak yendiğinde neler olacak konusunu başka bir yazıda irdeleyeceğim. 1 Mayıs kutlu olsun. Ama önümüzdeki 1 Mayıslar insan sömürüsünün bittiği, makinaların insanın yerini aldığı günlere gebedir.

Tabii ki yeni, insani ve eşit paylaşım temelli yeni ekonomik sistem ile…

Yazan: Elin Türk’ü

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.