3 Mayıs ve Türkçülük

3 Mayıs 1944 günü olan Sabahattin Ali ve Nihal Atsız davası özünden çıkmış ve sonucu üniversiteli Türkçülerin isyanı olan “Ankara Nümayişi” ile ortaya yıldırım gibi düşmüştür.

Atatürk’ün ölümünden sonra milli devlette bulunan ideolojik sapmalar

Bozkurt resimlerinin devlet dairelerinden indirilmesi, paralardan çıkartılması da bu sapmaları kanıtlar niteliktedir.

Fikirlerini tasvip etmesem de, fikirlerinin mirasçıları tarafından haklı şekilde kahraman görünen H. Nihâl Atsız’ın önderliğinde siyasi bir hareket kazanmıştır.

Cumhuriyet gazetesi Naziler yönünde, Ulus gazetesi ise Sovyet yönünde yayın yaparken, bir grup ilkeli milliyetçi ise bağımsızlık yönüne ağırlığı koymuş, bunu esas edinmiş ve davası için tabutluklara girmiştir. Sabahattin Ali ve Atsız davası olarak gözükse de, Atsız ile İnönü davasıdır.

26 Nisan 1944’de görülen ilk duruşmanın öncesinde bir takım olaylar yaşanmış, S. Ali’nin kitapları Ulus meydanında yakılmış, “Kahrolsun Komünistler, Yaşasın Atsız” gibi sloganlar eşliğinde Ankara’nın havası değişir.

26 Nisan günü bütün milliyetçi üniversiteliler salonu tamamen doldurur ve mahkeme heyeti bile pencereden salona girmek zorunda kalır.

Mahkeme öğleye kadar sürer ve 3 Mayıs 1944 tarihine ertelenir.

Nihayet o gün gelir.

Binlerce milliyetçi genç Ankara sokaklarındadır. Mahkemeye giderken sloganlar atmakta ve Ankara adliyesinin camlarını titretmektedir.

Duruşma salonuna alınmayan gençler ise tepkilerini dile getirirken coplanmış ve bu gençlerden 165’i gözaltına alınmıştır.

Mahkeme duruşmayı 9 Mayıs tarihine ertelemiş ve S. Ali ise akşam karanlığına kadar duruşma salonundan çıkamamıştır.

Mahkemenin tutuklamadığı Atsız’ı ise otelinde polisler gözaltına alıyor, evi didik didik aranıyordu.

Bu mahkeme hem ordu içinde hem sivil kanatta bir temizlik adımına dönüşmüş, 14 asteğmen ve 250 harbiyeliye soruşturma açılmıştır.

9 Mayıs günü duruşmada ise Atsız 6 ay hapse cezalandırılmış, ağır tahrik olduğu için 4 aya cezası düşmüş fakat serbest bırakılmamıştı.

19 Mayıs’ta ise konuşmasında:”Turancılar, Türk Milleti’ni bütün komşularıyla onarılmaz bir surette düşman yapmak için bire bir tılsım bulmuşlardır.

Bu kadar şuursuz ve vicdansız fesatçıların tezvirlerine, Türk Milletini teslim etmemek için elbette cumhuriyetin bütün tedbirlerini kullanacağız” demişti bir kere.

Bu konuşmaları bir talimat gibi algılayan dönemin savcıları ise neredeyse bütün Türkçü aydını tutukladı.

Tutuklananlar: Hüseyin Nihal Atsız, Reha Oğuz Türkkan, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar, Fethi Tevetoğlu, Cebbar Şenel, Hasan Ferit Cansever, Nurullah Barıman, Mustafa Zeki Sofuoğlu, Fazıl Hisarcıklı, Hüseyin Namık Orkun ve Alparslan Türkeş gibi birçok daha hatırlamadığım isim.

Tabutluk günleri başlayan bu isimlerin ise çeşitli işkenceler vb. gördüğünü söylemeye bile gerek yok.

Irkçılık-Turancılık davası 7 Eylül 1944’te başlar ve 65 oturum sürer. Atsız 6.5 yıla, arkadaşları da çeşitli cezalara çarptırılırlar.

Temyizden sonra askeri yargıtay cezayı bozar. “3 Mayıs milli bir ideolojinin, milli olmayan bir ideolojiye karşı tepkisinden ibarettir.” ifadesi ile beraat etmiştir.

Nitekim de öyledir. Bu isimlerin yarısından fazlası ırkçı da değildir fakat hepsi şüphesiz Türk Milliyetçisidir.

3 Mayıs ise Irkçılık değil Türkçülük günüdür. Baş kahramanı ırkçı bile olsa ırkçılık fikri değil, milliyetçilik fikri tabutluklara atılmıştır.

Yargılanan 26 sanığın kaçı ırkçıdır?

Türklük ve Türkçülük ülkülerinden dolayı nice iftira ve isnatlara maruz kalmışlardır.

Milliyetçi, sivil, demokratik ve meşru bir direniş ruhu ile başlayan bu olaylar ve olaylara karşı verilen anlamsız zulümler, 7000 yıllık Türk tarihinin az gözüken utanç vesikalarından biridir.

3 Mayıs doğrudan bağımsızlıkçı ve milliyetçi bir harekettir.
Rusya ve Almanya arasında üçüncü seçenek olarak Türk milliyetini seçmiştir. O günün en namuslu insanları tarafından savunulmuş ve zafer kazanmıştır.

Allah hepsinden razı olsun.

Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Yazan: Ali Mert Turgut
Twitter: @turgutaliVP

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.